Kun ved hjælp af bidrag kan vi fortsætte og styrke arbejdet med Demensnet.

Brevkasse

Spørgsmål indsendt 27. september 2017

Emne: mavesyre

Jeg har gennem mange år været behandlet med PPI - omeprazol og tidligere acinil på grund af akalasi. Jeg har læst at disse medicintyper kan være med til at påvirke hjernen og udvikle demens/ skrumpning af hjernen.
Er der en reel forskning som viser det?


Svar fra DemensNet

Kære spørger,

Syrehæmmende mave-medicin har som bivirkning haft at patienterne kunne blive lettere forvirret, så man eventuelt kunne ligne en dement. Dette forsvandt når man ophørt med behandlingen.

Nyere præparater som PPI (ex omeprazol) har mindre tendens til denne bivirkning.

Der findes dog ikke holdepunkter for at disse lægemidler direkte er årsag til en hjerneskrumpning eller en demensudvikling. 

Med venlig hilsen

Lars P. Laugesen





Svaret blev lagt på DemensNet 18. oktober 2017